Vlněná plst

 
 
 
Upozornenie
 
 
 
Úvod > Vlněná plst
 
Charakteristika vlněné plsti

Lisovaná vlněná plsť patří mezi nejstarší textilní materiály používané ve většině průmyslů na různé využití. Vlněná plst má textilní strukturu složenou z vláken, která jsou zcela fyzicky propletená a unifikovaná podle využití mechanické práce, chemického působení a vlhkosti bez použití pletení, tkaní, stehování, tepelného spojování nebo lepení.
 Vlněná plst je plst vytvořena buď výhradně z jednoho druhu vlněných vláken nebo kombinací nových a recyklovaných vlněných vláken smíšených s umělými vlákny, rostlinnými vlákny atd.

 
 

Charakteristika vlny 
  • vlna absorbuje 40% vody a 100% vlhkosti (např. vlna dobře pohlcuje pot)
  • hydrofobní a hydrofilní vlastnosti
  • největší savost ve srovnání s jinými vlákny
  • odolná vůči ohni, neroztaví se
  • vznítící bod je při 600°C
  • schopná rozkladu
  • obnovitelný materiál
 
 

 
 

Ochrana životního prostředí a vliv vlněné plsti na životní prostředí

Vlněná plst je tradiční materiál v historii lidstva. Vlněná plst je produkt, který není škodlivý pro životní prostředí s možností biologické likvidace a speciálním důrazem na lepší životní prostředí a zdravou flóru a faunu. Výrobky z vlněné plsti jsou moduly ekologické industralizacie.

 
 
 

Proces výroby vlněné plsti

 

Míchání surové vlny
Surová vlna požadované kvality se stejnorodě míchá manuálně. Obvykle se na výrobu plsti používají vlněná vlákna s průměrem od 22 mikronů do 28 mikronů. Míchaná plsť znamená, že syrová vlna se smíchává s umělými vlákny podle požadovaného poměru. 
Otevírání
Vlněná vlákna jsou otevírány a dělené podle použití prostřednictvím stroje pro otevírání vlny. Na tomto stroji jsou umístěny bodce a dráty, které rozmotávají vlněné vlasy.
Česání
Vlněná vlákna se češou a narovnávají na mykacím stroji. Mykací stroj má válce, které mají drátěný povrch. Tyto válce se otáčejí opačným směrem a působí na vlněná vlákna jako hřeben. 
Formování vrstvy
Jednotlivé vrstvy vlněných vláken se umísťují jedna na druhou na pracovním stole. Množství uložených vrstev závisí na tloušťce a hustotě plsti.
Rýhování

Tento proces se provádí na rýhovacím stroji a slouží k proplétání všech vrstev vlněných vláken do jednoho celku pomocí vlhkosti.

Zpevňování

Spojitý tlak je použit podle tvrdosti, aby bylo dosaženo požadované hustoty.

Mandlování

Plstěné pásy procházejí elektricky vyhřívané válce, aby se dosáhlo stejná tloušťky na celé plstěné plotně.

Balení
Plstěné pásy jsou pak řezané a vysekávané podle požadavků zákazníků a následně jsou válcované. Nakonec je plsť správně zabalena v plastové fólii.