Které země jsou plsťovými velmocemi?

 
 
 
Upozornenie
 
 
 
Úvod > Novinky > Které země jsou plsťovými velmocemi?
 
Novinky a články
 
 

Které země jsou plsťovými velmocemi?

 28. 8. 2014

Plsť je jeden z nejstarších materiálů, jaké známe. V porovnání s minulostí se její využití zcela změnilo, ale něco zůstalo neměnné - tak, jak pro člověka v minulosti, tak i pro současného byla plsť výjimečnou díky svým kvalitám. Které země zajišťují, že ji můžeme v pohodlí využívat? V tomto článku se seznámíme s největšími vývozci plsti. Informace jsme získali ze statistik Mezinárodního obchodního centra (ITC, v kategorii 560221 - plsť, neimpregnovaná, povrstvená, potažená nebo laminovaná, z vlny nebo jiných živočišných vláken, dále nespecifikovaná).

 

Původ plsti

Důkazy o vyrábění plstěných produktů našli archeologové na nástěnných obrazech z doby před Kristem. Naši předkové rychle objevili skvělé vlastnosti plsti a začali si z ní pořizovat teplé oblečení, sedla a silné stany.

 

Jeden z nejstarších důkazů využívání plsti byl nalezen na Sibiři (dnešní část Severní Asie) v zamrzlých hrobkách kočovných jezdců. Řečtí a římští vojáci se snažili chránit plstěnými ponožkami, tunikami a botami. Oblíbenost tohoto produktu se rozrostla do severních zemí, jako je Skandinávie. V současnosti se technická plst exportuje do celého světa. V čele evropských vývozců je Německo, ale významné dodavatele plsti najdeme i v Asii či ve Spojených státech amerických.

Významní dodavatelé plsti

Vedoucím vývozcem vlněných plstí je tedy Německo. V roce 2013 ze svého exportu získalo 20,8 mil. EUR, což je třikrát více než Itálie, která po něm následuje. Vývozní síla Německa se během čtyřletého období ustálila. Důkazem toho je jeho podíl na exportu: 37,3 % v roce 2009, 31,2 % v roce 2010, 30,9 % v roce 2011, 31,3 % v roce 2012 a 31,7 % v roce 2013.

 

Na základě dat získaných z obchodní statistiky Mezinárodního obchodního centra (ITC) vyvezla loni největší množství ze všech států Čína, a to 1 182 tun. Není to nic překvapivého, protože Čína je obecně největším vývozcem a druhým největším dovozcem na světě. V objemu exportované plsti následovalo za Čínou Německo s množstvím 1 128 tun.

 

Spojené státy Americké (USA) zvýšily v roce 2013 export o více než 120 % (507 tun). Pokud to porovnáváme s rokem 2012 (226 tun). Vývoz plsti u ostatních zemí, včetně Indie, Mexika a Španělska, nepřevýšil v roce 2013 hranici objemu 500 tun. Export vynesl USA v loňském roce 3,2 milionu EUR, přičemž za poslední čtyři roky zaznamenaly kontinuální růst.

 

Indie pokračuje ve zvyšování produkce plstí a podílu jako čtvrtý největší vývozce tohoto materiálu. Její podíl v loňském roce byl 6,2 %, přičemž během uplynulých deseti let svůj podíl na trhu s plstí zvýšila.

 

I jiné země jako Mexiko, Japonsko, Itálie a Španělsko jsou významnými exportéry plsti, i když ve srovnání s Čínou a Německem mají menší sílu.

 

Je zřejmé, že pozice silných států se závažně nemění. Žebříček nejúspěšnějších exportérů vedou stejné země jako v minulosti.